آخرین اخبار

ایران در زمان تاجگذاری رضاشاه

تاریخ خبر: 1394/09/05

تعداد مشاهده: 2189

"ویتا سکویل وست" شاعر و نویسنده بریتانیایی که مقارن با تاجگذاری رضاشاه پهلوی به ایران سفر کرد یکی از مهمترین سفرنامه‌ها از ایران در اواخر عهد قاجار و شروع سلطنت پهلوی را نوشت و در کنار آن عکس‌هایی نیز از گوشه و کنار ایران تهیه و منتشر کرد.

به گزارش مجله تاریخ فرادید،"ویتا سکویل وست" شاعر و نویسنده بریتانیایی که در سال 1913 با سر هارولد نیکلسون ازدواج کرد به خاطر شغل همسرش در سال 1925 یعنی در آستانه عزل احمدشاه قاجار از سلطنت و شروع سلطنت رضاشاه پهلوی به ایران آمد. سر هارولد ویلسون همسر سکویل وست خود از خانواده های اشرافی انگلیس بود که در سال 1909 به وزارت خارجه این کشور رفت و در سال 1925 به عنوان کنسول انگلیس به تهران فرستاده شد. پس از آن سکویل همراه همسرش به ایران آمد و حتی در مراسم تاجگذاری رضاشاه نیز حضور داشت اما پس از چندی به کشور خود بازگشت و تا پایان یافتن ماموریت دو ساله همسرش یکبار دیگر نیز به ایران آمد.
 
در این سفر علاقه و کنجکاوی سکویل وست به زندگی و فرهنگ ایرانی او را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد به گشت و گذار در شهرهای مختلف بپردازد؛ حاصل این سفر کتابی به نام "مسافر تهران" شد که حاوی تجربه این سفر است.
 
در کنار گزارش سفر ساکویل به تهران، اصفهان، یزد، شیراز، قزوین و رشت اما او عکس‌هایی نیز از شهرها و جاده‌هایی که در ایران دیده و عبور کرده بود در سفرنامه خود منتشر کرد. در این عکس‌ها دو عکس قابل توجه یکی از خردسالی محمدرضا پهلوی و دیگری از مراسم تاجگذاری رضاشاه پهلوی وجود دارد. او که خود در تالار برگزاری مراسم حضور داشته درباره با لحنی انتقادی آن لحظات را چنین توصیف می‌کند: «از سوراخ دیوارهای حیاط کاخ، توده های زباله را می شد دید که مرغها به کاویدن آنها مشغول بودند».
 
او همچنین در سفر به اصفهان نیز سخت شیفته این شهر می‌شود تا آنجا که در توصیف لحظات بازگشت از این شهر می نویسد‌: « می دانستم که به اصفهان بازخواهم آمد، چه دلخراش است که آدم به خود بگوید این شهری است که من هرگز نخواهم دید .» کتاب سفرنامه این نویسنده انگلیسی به فارسی نیز ترجمه شده است. در زیر نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از عکس‌های ساکویل از ایران؛ گفتنی است عکاس این عکس‌ها برای ما نامعلوم است.
 
تصاویر/
 
جاده اصفهان
 
تصاویر/
 
جاده تهران
 
تصاویر/
 
جاده قزوین
 
تصاویر/
 
دروازه قزوین
 
تصاویر/
 
دروازه تهران
 
تصاویر/
 
نزدیک چشمه خاتون 
 
تصاویر/
 
نزدیکی چشمه خاتون
 
تصاویر/
 
نمایی از کوه البرز از دوشان تپه
 
تصاویر/
 
نمایی از "مالمیر" در یزد
 
تصاویر/
 
نمایی از کوه البرز از دوشان تپه
 
تصاویر/
 
خیابان های تهران
 
تصاویر/
 
عکسی از خود ساکویل وست در مالمیر یزد
 
تصاویر/
 
جاده اصفهان
 
تصاویر/
 
جاده اصفهان
 
تصاویر/
 
اقامت گاه بین راهی در دلیجان
 
تصاویر/
 
دلیجان
 
تصاویر/
 
عبور از کارون
 
تصاویر/
 
جاده اصفهان
 
تصاویر/
 
عبور از رودخانه کارون
 
تصاویر/
 
جاده اصفهان
 
تصاویر/
 
قالیبافی در اصفهان
 
تصاویر/
 
محمدرضا پهلوی در خردسالی
 
تصاویر/
 
تاج گذاری رضاشاه پهلوی
 
تصاویر/
 
ترکمن ها
 
تصاویر/
 
مراسم رژه سربازان در روز تاجگذاری رضاشاه
 
تصاویر/
 
جاده رشت
 
تصاویر/
 
چوپان و گله
 
تصاویر/ شاعر زن انگلیسی در ایران اواخر عصر قاجار
 
عکسی از نویسنده و شاعر انگلیسی ویتا سکویل وست

Facebook Twitter Google+ LinkedIn
نظرات کاربران ( 0 )
500
ارسال یک نظر...